CRICKET ROUND-UP: Sudbury win Suffolk derby

TOP SCORER: Nathan Poole contributed 52 runs as Sudbury picked up their first win of the season over Woolpit.
TOP SCORER: Nathan Poole contributed 52 runs as Sudbury picked up their first win of the season over Woolpit.
0
Have your say

Sudbury claimed the local bragging rights from their trip to Suffolk rivals Woolpit on Saturday afternoon.

Both sides went into the Gibbs Denley East Anglian Premier Cricket League encounter at Rectory Lane without a win from their opening three outings.

However, it was Sudbury that ended up celebrating breaking their duck as they put 186 runs on the board, with the hosts only able to muster 152 in reply before they were bowled out.

Nathan Poole was the pick of the Sudbury batsmen thanks to his knock of 52, as South African pace-bowler Dustin Melton and James Poulson weighed in with four wickets apiece.

Elsewhere in the Premier League, Bury lost for the first time this season at the hands of Frinton-on-Sea, while an unbeaten 96 from Peter Richer helped Burwell to get the better of Horsford.

In the Dipple and Conway Opticians Norfolk Cricket Alliance League, Diss, Old Buckenham and Garboldisham were all defeated on their travels.

A 91 not out from Steve Taylor helped leaders Mildenhall to continue their 100% winning start to the new Marshall Hatchick Two Counties Championship Division One campaign with an eight-wicket victory over Coggeshall.

There was also a win for Halstead, but Worlington and Haverhill were beaten by Wivenhoe and Copford respectively.

RESULTS

EAST ANGLIAN PREMIER LEAGUE

Horsford 204 all out in 61.1 overs (A Allchin 4-32, J.Arksey 4-43) lost to Burwell 207-4 in 41.4 overs (P Richer 96no, B Seabrook 51no) by six wickets.

Bury St Edmunds 179 all out in 54 overs (D Manthorpe 59, D Carter 8-51) lost to Frinton-on-Sea 180-3 in 27.1 overs (D Brent 76, M Commins 69) by seven wickets.

Sudbury 186 all out in 58.4 overs (N Poole 52, M Rippon 7-32) beat Woolpit 152 all out in 53.4 overs (J Poulson 4-21, D Melton 4-64) by 34 runs.

TWO COUNTIES CHAMPIONSHIP

*home team

Division One: Halstead (20) 194, beat *Hadleigh (7) 128 by 66 runs.

Copford (19) 255-9, beat *Haverhill (9) 252-9 by three runs.

Coggeshall (3) 147, lost to *Mildenhall (20) 149-2 by eight wickets.

Worlington (7) 233-5, lost to *Wivenhoe (17) 236-4 by six wickets.

Division Two: Mildenhall II (7) 248-7, lost to *Clacton (18) 252-5 by five wickets.

*East Bergholt (20) 210-5, beat Long Melford (3) 117 by 93 runs.

Exning (3) 127, lost to *Easton (20) 131-2 by eight wickets.

*Maldon (20) 248-9, beat Lakenheath (4) 58 by 190 runs.

Division Three: *Halstead II (5) 168-8, lost to Haverhill II (19) 169-4 by six wickets.

*Kelvedon & F (18) 220-9, beat Woolpit II (8) 192-7 by 28 runs.

*Sudbury II (20) 283-7, beat Brightlingsea (5) 139 by 144 runs.

*Tuddenham (20) 208-6, beat Brockley (8) 206 by two runs.

Division Four: *Mildenhall III (5) 157-9, lost to Walsham le Willows (19) 158-5 by five wickets.

Wivenhoe II (20) 209-4, beat *Needham Market (4) 144 by 65 runs.

*St Margarets II (1) 91, lost to Bury St Edmunds II (20) 92-2 by eight wickets.

Hadleigh II (8) 218-7, lost to *Elmstead II (18) 221-6 by four wickets.

Division Five: Earl Stonham (20) 337, beat *Bury St Edmunds III (9) 177 by 160 runs.

*Eight Ash Green (4) 121, lost to Nowton (20) 122-7 by three wickets.

*Worlington II (4) 131, lost to Ipswich II (20) 132-4 by six wickets.

Division Six: Kelvedon & F II (20) 227-8, beat *Long Melford II (8) 180 by 47 runs.

*Stowmarket (17) 251-9, beat Easton II (6) 141-5 by 110 runs.

Division Seven: *Halstead III (20) 252-6, beat Brantham (4) 104 by 162 runs.

East Bergholt II (20) 172-9, beat *Sudbury III (7) 166 by 6 runs.

*Worlingworth (9) 204, lost to Stowupland (20) 208-8 by two runs.

Division Eight: *Maldon III (20) 166-6, beat Elveden (4) 107 by 59 runs.

Division Nine West: Bardwell (20) 219, beat *Brockley II (6) 120 by 99 runs.

*Exning II (19) 274-5, beat Stradbroke V (4) 148-8 by 126 runs.

Bury St Edmunds IV (3) 164-7, lost to *Lakenheath II (18) 165-1 by nine wickets.

Eye & District (20) 336-7, beat *Nowton II (4) 122 by 214 runs.

Ladies Challenge: Easton (17) 185-8, beat *Mildenhall (7) 114-5 by 71 runs.

Ladies T20: Felixstowe (17) 180-1, beat *Battisford (2) 76-5 by 104 runs.

HUNTS COUNTY BATS SUFFOLK LEAGUE

Division One: Bury St Edmunds v Bardwell; Hadleigh v Sudbury; Mildenhall v Haverhill Sunday; Walsham le Willows v Woolpit.

Division Two: Stowupland v Thurston; Stowmarket v Long Melford; Acton v Rougham; Brettenham v Hartest & Coldham; Brockley Sunday v Cavendish.

Division Three: Nowton II v Mildenhall II; East Bergholt Academy v BSSSC; Edwardstone v Risby; Lakenheath II v Bury St Edmunds II; Long Melford II v Stowupland II.

Division Four: Tuddenham v Worlington Academy; Horringer v Hadleigh Academy; Elveden v Earl Stonham II; Bardwell II v Battisford II.

Division Five: Elmswell v Tendring Park; Old Newton v Great Cornard; Lavenham v Milden.

NORFOLK CRICKET ALLIANCE

Premier Division: Brooke 226-9 (50.0) beat Garboldisham 196-10 (44.2).

Cromer 345-3 (50) beat Diss 304-10 (46).

Swardeston II 268-10 (48.4) beat Old Buckenham 249-8 (51)