CRICKET ROUND-UP: Diss come out on top in derby

CENTURION: Diss' Robert Tooke scored 100 runs in his side's win over Old Buckenham. Picture: Al Pulford
CENTURION: Diss' Robert Tooke scored 100 runs in his side's win over Old Buckenham. Picture: Al Pulford
0
Have your say

Diss claimed the bragging rights from their trip to local rivals Old Buckenham on Saturday afternoon courtesy of a 37-run victory.

Batting first, Diss made 273-8 from their 50 overs, thanks mainly to the performance of the Tooke brothers.

Robert Tooke (100) hit 13 fours and three sixes, while David Tooke added a further 93 runs.

In reply, Old Bucks skipper Terry Perry remained unbeaten throughout on 114, but his side could only put 236-5 on the board during their innings.

Elsewhere in the division, Garboldisham were beaten by four wickets away at Sprowston.

Meanwhile, in the Gibbs Denley East Anglian Premier League, Bury St Edmunds and Vauxhall Mallards played out a draw.

There were defeats for Burwell and Woolpit, though, as they went down to Sudbury and Copdock respectively.

Burwell’s loss was particularly galling, given that they were bowled out for just 45 runs with none of their batsmen scoring double figures.

In the Marshall Hatchick Two Counties Championship Division One. there was victories for Mildenhall and Worlington, but Halstead, Hadleigh and Haverhill all lost.

EAST ANGLIAN PREMIER LEAGUE

Sudbury (25) 202 all out in 62.1 overs (B Reece 61, D Melton 64 A Allchin 4-49) beat Burwell (5) 45 all out in 28.3 overs (J Gallagher 4-12) by 157 runs.

Vauxhall Mallards 220 all out in 64 overs (B Stolworthy 53) drew with Bury St Edmunds 206-9 in 56 overs (M Comber 63).

Copdock & Old Ipswichian (30) 160 all out in 51.1 overs (M Rippon 7-19) beat Woolpit (5) 110 all out in 39.1 overs (D Botha 4-32) by 50 runs.

TWO COUNTIES CHAMPIONSHIP

*home team

Division One: Mildenhall (20) 256-9, beat *Frinton II (6) 147 by 109 runs.

Worlington (20) 192-8, beat *Hadleigh (6) 131 by 61 runs.

*Halstead (9) 220, lost to Braintree (20) 221-8 by 2 wickets.

Coggeshall (20) 273-8, beat *Haverhill (6) 131 by 142 runs.

Division Two: Long Melford (20) 98, beat *Dunmow (5) 72 by 26 runs.

*Easton (6) 189-9, lost to Lakenheath (19) 190-4 by 6 wickets.

Exning (4) 142-8, lost to *Mildenhall II (19) 144-4 by 6 wickets.

Division Three: Halstead II (6) 152-7, lost to*Coggeshall II (18) 153-6 by 4 wickets.

Haverhill II (2) 82, lost to *Kelvedon & Feering (20) 83-4 by 6 wickets.

*Sudbury II (0) 48, lost to Copdock & OI II (20) 51-0 by 10 wickets.

*Tuddenham (20) 185-9, beat Mistley II (8) 181 by 4 runs.

*Woolpit II (20) 144, beat Brockley (5) 99 by 45 runs.

Division Four: Mildenhall III (6) 172-5, lost to *Elmstead II (17) 173-6 by 4 wickets.

Hadleigh II (4) 155, lost to *Felixstowe & Corinthians (20) 158-2 by 8 wickets.

*Needham Market (6) 200-9, lost to Abberton (19) 204-3 by 7 wickets.

Walsham le Willows (6) 132, lost to St Margarets (20) 133-8 by 2 wickets.

*Wivenhoe II (6) 160-8, lost to Bury St Edmunds II (19) 161-7 by 3 wickets.

Division Five: Earl Stonham (20) 197-9, beat *Great Bromley (5) 109 by 88 runs.

Nowton (8) 181-5, lost to *Kesgrave (17) 182-9 by 1 wicket.

*Nacton (20) 232-4, beat Bury St Edmunds III (5) 159 by 73 runs.

Witham II (20) 194-7, beat *Worlington II (4) 120 by 74 runs.

Division Six: *Long Melford II (19) 208, beat Melton St Audrys (6) 113-9 by 95 runs.

Kelvedon & F II (6) 151, lost to *Stowmarket (20) 152-6 by 4 wickets.

Division Seven: Halstead III (20) 209-4, beat *Mildenhall IV (3) 106 by 103 runs.

*Tendring (5) 105, lost to Stowupland (20) 106-8 by 2 wickets.

*Woolpit III (5) 126, lost to East Bergholt II (20) 127-6 by 4 wickets.

*Worlingworth (20) 248-7, beat Sudbury III (7) 194 by 54 runs.

Division Eight: *Abberton II (16) 293-2, beat Elveden (4) 160-3 by 133 runs.

Battisford (20) 255-8, beat *Frinton III (8) 184 by 71 runs.

*West Mersea II (20) 194-1, beat Boxted (2) 143 by 51 runs.

Division Nine South: Bury St Edmunds IV (20) beat Eye & District by concession.

*Exning II (20) 189-4, beat Nowton II (4) 125 by 64 runs.

*Lakenheath II (20) 167-9, beat Brockley II (5) 100 by 67 runs.

*Stradbroke Vikings (3) 96, lost to Stowmarket II (20) 97-7 by 3 wickets.

Division Nine West: *Ipswich (5) 94-6, lost to Woolpit (18) 95-6 by 4 wickets.

Ladies T20: Battisford v Copdock & OI match postponed.

*Ipswich & ES (16) 120-0, beat Bury St Edmunds (5) 109-3 by 11 runs.

NORFOLK ALLIANCE

Premier Division: 236-5 lost to Diss 273-8.

Sprowston 249-6 beat Garboldisham 248-8.

Division One: Lowestoft Town 137-7 beat Topcroft 136-10.

Thetford Town 93-10 lost to Horsford II 232-9.

Division Three: Mundford 236-7 lost to Sprowston II 254-5.

Swaffham 148-5 beat Old Buckenham II 147-4.

Division Four: Garboldisham II 204-5 beat Dersingham 202-9.

Division Six: Diss II 73-2 beat Hales & Loddon 70-10.

Hockwold 265-6 beat Thetford Town A 157-10.

Topcroft II 84-10 lost to Horsford III 87-1.